Wybierając odpowiednią mieszankę poplonową na nasze stanowisko, powinniśmy najpierw ustalić, co chcemy osiągnąć. Jeżeli stawiamy na poprawę jakości stanowiska, wybór kieruje nas do mieszanek strukturotwórczych.
W składzie mieszanek wpływających na jakość stanowiska, powinny znajdować się rośliny, które obok dużego przyrostu biomasy mają możliwość udostępniania kluczowych składników pokarmowych (takich jak azot) dla roślin uprawianych w plonie głównym. Umożliwia to wysoki udział roślin bobowatych, takich jak groch, wyka, łubin. Udział takich roślin wpływa na poprawę stanowiska dzięki możliwości wiązania azotu atmosferycznego przez bakterie żyjące z nimi w symbiozie.
Kolejną cechą dobrej mieszanki poplonowej jest jej wpływ na właściwości fizykochemiczne gleby. Rośliny, takie jak olejarka abisyńska i facelia, charakteryzują się mocnym systemem korzeniowym, przez co lepiej przerastają glebę niż rośliny, które zazwyczaj uprawiamy na polu. Takie działanie zwiększa porowatość gleby oraz poprawia stosunki wodno powietrzne, w efekcie wpływając na poprawę jej struktury.
Cechą mieszanki poplonowej, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest również jej uniwersalność, czyli możliwość uprawy przed różnymi gatunkami roślin, wykluczając problemy związane z zmianowaniem oraz chorobami przenoszonymi przez różne typy roślin.
Wśród różnych mieszanek roślin, wyróżnia się linia mieszanek modułowych Partis.
Mieszanki z linii Partis, na które warto zwrócić uwagę
Partis Palladium jest mieszanką poplonową, która wykazuje wszystkie powyższe właściwości. Wysoki udział (łącznie aż 60% składu) roślin bobowatych (groch – 25%, łubin wąskolistny – 25%, wyka jara – 10% wpływających na zawartość plonotwórczego azotu), wsparty roślinami o mocnych systemach korzeniowych (facelia – 15%, olejarka abisyńska –10%), powoduje iż Partis Palladium zdecydowanie podnosi jakości stanowiska.
Udział w Partis Palladium 15% owsa pozwala też wykorzystać jego właściwości fitosanitarne dla gleby. Skład takiej mieszanki pozwala na jej wysiew przed każdą rośliną uprawną, a doskonałe przyrosty roślin wchodzących w jej skład stanowią świetne źródło biomasy, która przyczynia się do zwiększenia zawartości niezwykle cennej próchnicy glebowej.
Wysoki przyrost biomasy wnosi również często pomijaną cechę, którą jest ograniczenie występowania chwastów. Prawidłowo uprawiany poplon zabiera światło młodym siewkom chwastów.
Mieszanka Partis Paladium jest świetnym rozwiązaniem zarówno w tradycyjnej uprawie, jak i systemach uproszczonych, które nastawione są na poprawę jakości stanowiska. Mieszanka poplonowa o takim składzie potrafi znakomicie przygotować stanowisko, szczególnie pod uprawę zbóż.
Partis Platinum
Na uwagę zasługuje także Partis Platinum – nowość w ofercie Agroloku. Mieszanka bardzo korzystnie wpływa na poprawę właściwości stanowiska, a tym samym – podwyższenie plonu rośliny głównej. Korzyści z jej zastosowania to m.in. poprawa struktury gleby oraz jej stanu fitosanitarnego (mniejsza presja chorób, chwastów, szkodników), wzbogacenie stanowiska w materię organiczną i substancje mineralne oraz kompatybilność z najważniejszymi roślinami uprawianymi w plonie głównym (kukurydza, zboża, rzepak).
Partis Silver i Partis Gold
Jeżeli szukamy dodatkowej ilości paszy, stawiamy na takie mieszanki jak Partis Silver czy Partis Gold, które pozwolą nam na zbiór dodatkowego plonu w ciągu roku.
Partis Silver jest to świetna mieszanka którą możemy wysiewać już jesienią zarówno przed rośliną główną, sianą wiosną, tak aby wykorzystać przestrzeń produkcyjną na polu do produkcji dodatkowej paszy dla zwierząt. Partis Silver posiada w swoim składzie życicę wielokwiatową (41%), wykę ozimą (27%) oraz lnkarnatkę (32%). Taki udział roślin bobowatych wpływa na zwiększenie jakości paszy dla zwierząt.
Partis Gold jet to mieszanka która dostarcza nam dodatkową paszę w okresie jesiennym lub od wiosny do jesieni. Mieszanka jest złożona z takich roślin jak życica wielokwiatowa, seradela, koniczyna aleksandryjska oraz koniczyna perska. Udział takich roślin gwarantuje szybki przyrost rośliny który przekłada się na wysokojakościowe źródło paszy.
KOMENTARZE (0)